Biopsja Aspiracyjna Cienkoigłowa (BAC) – informacje dla pacjentów

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) tarczycy jest badaniem niezastąpionym w diagnostyce niektórych chorób tego narządu. BAC polega na nakłuciu cienką igłą zmian tarczycy takich jak guzki czy torbiele bezpośrednio przez skórę. W tej samej procedurze możliwe jest badanie zmian obejmujących ślinianki. Kwalifikacji do wykonania biopsji zwykle dokonuje lekarz endokrynolog lub lekarz wykonujący badanie radiologiczne (USG, CT) a w przypadku biopsji ślinianki lekarz laryngolog. Przebieg badania: Lekarz wykonujący biopsję wprowadza igłę do zmiany pod kontrolą sondy USG i aspiruje materiał tkankowy. Materiał trafia na szkiełko mikroskopowe i jest utrwalany a po zabarwieniu poddany badaniu mikroskopowemu. Badanie wykonywane jest igłą o grubości 0,4 mm przez co nie ma konieczności stosowania znieczulenia gdyż zabieg jest niemal bezbolesny. Przed poddaniem się biopsji tarczycy należy:
  • za zgodą lekarza prowadzącego leczenie na 3 dni przed badaniem odstawić tzw.“leki rozrzedzające krew” (antykoagulanty, leki przeciwpłytkowe itp)
  • o normalnej porze zażyć wszystkie pozostałe stale przyjmowane leki włącznie z lekami “na tarczycę”
  • przed badaniem pacjent nie musi być na czczo
Zgłaszając się na badanie BAC należy:
  • zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą badanego narządu (np. usg z opisem, mammografia z opisem, wynik badania izotopowego), ewentualnie inne dokumenty medyczne mogące mieć znaczenie.
Wynik:
  • Czas oczekiwania na wynik badania wynosi około 2 tygodni, ale zwykle jest krótszy.
  • Wynik można odebrać osobiście w rejestracji, osobiście podczas konsultacji endokrynologicznej, możemy go także przesłać Pacjentowi zabezpieczonym mailem (zaszyfrowany dokument wysyłamy mailem a smsem na numer telefonu kontaktowego wysyłamy hasło do otwarcia pliku).

Facebook